Ida – film Pawła Pawlikowskiego

Ida (plakat)
Ida (plakat)

Anna ma złożyć śluby czystości. Zanim się to jednak stanie, przełożona przekonuje ją do spotkania z ciotką Wandą, jej jedyną krewną. Anna nie wie nic o swojej rodzinie. Całe życie mieszkała w klasztorze wychowywana przez siostry. Teraz musi opuścić tę bezpieczną, choć surową przystań, aby odnaleźć swoje miejsce w świecie.

Spotkanie z ciotką jednak nie należy do przyjemnych. Anna jest postacią z przeszłości, która burzy względny porządek życia Wandy. Po namyśle jednak postanawia pomóc niedoszłej zakonnicy, tym bardziej, że śledztwo to dotyczy również jej przeszłości.

Na temat Idy znajdziecie w różnych miejscach dyskusje o tym, czy film jest bardziej antypolski czy bardziej antyżydowski i mnóstwo argumentów na poparcie wybranej tezy. Moim zdaniem każdy z tych wniosków wydaje się naciągany. Ida bowiem to opowieść o młodej kobiecie, która nagle poznaje fragment swojej przeszłości. Na pewno przeżywa szok. Podejmuje jednak próbę poznania historii swojej rodziny. Próbuje również odnaleźć swoje miejsce w świecie poza murami.

Twórcy nie odnoszą się zbytnio do czasów wojny. Skupiają się na przeżyciach młodej dziewczyny. Dla niej życie zaczęło się już w czasach pokoju i względnego bezpieczeństwa. Kiedyś jednak jej rodzina doznała zarówno krzywdy jak i dobrodziejstwa z rąk tego samego człowieka, jakby był on symbolicznym przedstawicielem narodu.

Coś, co mnie zawsze zachwyca, to gra aktorów tzw starej szkoły. Tutaj pojawił się Jerzy Trela, dosłownie na chwilę i nie wypowiedział ani słowa, jednak bardzo wyraźnie zaznaczył swój udział tworzeniu tego obrazu.

Wizualnie film nawiązuje do klimatu lat 60. stroje, muzyka, wnętrza obskurnych pomieszczeń – to wszystko wtłacza widza w rzeczywistość tamtych lat. Dodatkowo nastrój podkreśla monochromatyczność zdjęć – wszak nie było wówczas kolorowej telewizji. Światło wydobywa szarości obrazów tworząc ujęcia surowe i piękne.

Tytuł: Ida, 2015
Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Scenariusz: 
Paweł Pawlikowski i Rebecca Lenkiewicz
Muzyka: Kristian Eidnes Andersen
Zdjęcia: Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal
Obsada:
Agata Kulesza jako Wanda Gruz, ciotka Anny
Agata Trzebuchowska jako Ida Lebenstein / Siostra Anna
Dawid Ogrodnik jako „Lis” – saksofonista w zespole grającym na urodzinach miasta Szydłowa
Jerzy Trela jako Szymon Skiba
Adam Szyszkowski jako Feliks Skiba, syn Szymona
Halina Skoczyńska jako Matka przełożona
Dorota Kuduk jako Kaśka Skiba, żona Feliksa
Moja ocena: 6/6
rating stars 6,0

Jeden komentarz do “Ida – film Pawła Pawlikowskiego

Dodaj komentarz