Osadnicy z Catanu

Osadnicy z Catanu to gra planszowa wymyślona przez Klausa Teubera, przeznaczona dla 3-5 osób. Catan to wyspa złożona z heksagramów w różnych kolorach. Odpowiadają im karty, gdzie poszczególne kolory i wzory oznaczają surowce. Do dyspozycji mamy również klocki symbolizujące drogi, osady i miasta. Zadaniem graczy jest zasiedlić wyspę. Z surowców budujemy osady i drogi, które mają odpowiednią wartość, a wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie 10 punktów.

Osadnicy z Catanu - plansza przygotowana do gry (fot. własna)
Osadnicy z Catanu – plansza przygotowana do gry

Zdobywaniu punktów mogą służyć również karty rozwoju. Na zdjęciu mamy odsłonięte karty rycerzy i postępu.

Osadnicy z Catanu - karty (fot. własna)
Osadnicy z Catanu – karty

Liczba oczek po wyrzuceniu kostki wskazuje, z których pól mamy zyski. Surowce zbierają wszyscy gracze, którzy przy tych polach mają osady lub miasta, o ile nie stoi tam złodziej. W swoim ruchu z uzyskanych surowców można budować infrastrukturę lub kupować karty rozwoju. W trakcie tury można również kupować i sprzedawać surowce – handlujemy z innymi graczami lub z bankiem.

Osadnicy z Catanu - finisz (fot. własna)
Osadnicy z Catanu – finisz

Osadnicy z Catanu to gra, która bardzo szybko dołączyła do grona moich ulubionych. Można w nią grać bardzo spokojnie, zasady nie przewidują gwałtownych starć, ale można utrudniać innym graczom rozbudowę, podstawiać złodzieja na najbardziej opłacalne pole, czy blokować dojście do portu. Złodziej może też ukraść graczom część kart. Na jakość gry ma też wpływ ilość graczy – im więcej osób, tym na planszy jest ciaśniej i bardziej trzeba kombinować przy wyborze miejsca na kolejną osadę czy drogę. Układ pól może być w każdej partii inny, więc za każdym razem możemy wybierać inne strategie gry.

Wszystkie fotki własne.

Dodaj komentarz