Trzynaście dni – film Rogera Donaldsona

Trzynaście dni (plakat)Odkrycie w 1962 roku instalacji rakietowych na Kubie doprowadziło do kryzysu, albo raczej zapaści w dyplomacji. Trzynaście dni trwał kryzys kubański. To konflikt, który rozwijał się w ciszy gabinetów, ale jego znaczenie dla świata było niewyobrażalne. Rakiety umieszczone tak blisko Stanów Zjednoczonych zagrażały bezpieczeństwu kraju, były również istotnym elementem przetargowym. Kennedy musiał jakoś zareagować. Tylko jak?

Twórcy filmu otwierają przed nami podwoje Białego Domu, ale pokazują nam tylko jego fragment. W gabinecie owalnym ścierały się dwie różne koncepcje: dyplomatyczna i siłowa. Nie zaglądamy również do dusz bohaterów i ich życia prywatnego (z wyjątkiem O’Donnella – do jego domu wchodzimy), przez co postaci wydają się jednowymiarowe. Nie widzimy też drugiej strony konfliktu poza kilkoma scenami. Jest to spektakl, którego akcja toczy się głównie z udziałem czołowych amerykańskich polityków. Ich poglądy ścierają się, argumenty stopniowo kruszeją w obliczu dyplomacji Kennedy’ego. Oglądamy ten dramat z punktu widzenia Kennetha O`Donnella, doradcy prezydenta.

Film Trzynaście dni jest dowodem na to, że polityka może być wdzięcznym tematem dla kina. Trzyma w napięciu, które stopniowane jest umiejętnie. Mimo, że to napięcie budują słowa, a nie wystrzały czy pościgi, film potrafi pochłonąć bez reszty.

John Kennedy był chyba prezydentem lubianym, choć możliwe też, że te niepochlebne rzeczy zostały mu zapomniane po zamachu. Ludzkość stawia na piedestale ludzi, którzy zginęli tragicznie. Prezydent został tu przedstawiony jako poważny, wyważony polityk, ale kiedy wychodził z narady oczyma wyobraźni widziałam go relaksującego się z jakąś miłą stażystką.

Tytuł: Trzynaście dni/Thirteen Days, 2000
Reżyseria: Roger Donaldson
Scenariusz: David Self
Zdjęcia: Andrzej Bartkowiak
Muzyka: Trevor Jones
Obsada:
Kevin Costner jako Kenny O’Donnell
Bruce Greenwood jako John F. Kennedy
Steven Culp jako Robert F. Kennedy
Dylan Baker jako Robert McNamara
Frank Wood jako McGeorge Bundy
Len Cariou jako Dean Acheson
Janet Coleman jako Evelyn Lincoln
Stephanie Romanov jako Jacqueline Kennedy
Moja ocena: 5/6

Dodaj komentarz