Twój Vincent – Dorota Kobiela i Hugh Welchman

Twój van Gogh (plakat)
Twój van Gogh (plakat)

Vincent van Gogh to malarz dziś wszystkim znany, a jego obrazy, tak bardzo charakterystyczne, są jednymi z niewielu, które wielu z nas potrafi łatwo rozpoznać, nie wiedząc wcześniej, kto jest autorem. Ten charakterystyczny styl ukształtował się w ciągu kilku lat konsekwentnej pracy. I choć niewielu współczesnych dostrzegało piękno tego nowatorskiego stylu, dziś van Gogh jest uznanym malarzem.

Film przenosi nas w czasy tuż po śmierci malarza. Ci, którzy go pamiętają, zachowali bardzo różne wspomnienia. Część traktuje go jak wariata, część przeciwnie, uważa za spokojnego, pracowitego, wrażliwego człowieka. Zagadką pozostanie: dlaczego się zabił, skoro odczuwał spokój i miał plany twórcze? Wokół tej tajemnicy osnuta jest przedstawiona w filmie historia.

Młody Armand, zmuszony przez ojca, poszukuje spadkobierców Vincenta, żeby przekazać napisany przed śmiercią list.  Armand podąża śladami Vincenta, rozmawia z ludźmi, poznaje jego historię i ludzi z którymi przestawał. Początkowo niechętnie, z czasem z zainteresowaniem, zagłębia się w zagadkę jego śmierci, próbuje zrozumieć malarza. Czy ktoś mógł go zabić? Czy też sam pociągnął za spust?

Opowiedziana historia to tylko jeden z atrybutów filmu. Kolejnym jest sposób jego stworzenia. Film bowiem, po tym jak go nakręcono z udziałem aktorów, został przemalowany. Dosłownie. Każdy kadr namalowany został przez artystów, dzięki czemu powstało dzieło pełne ekspresji, nostalgii i barw. Wśród scen dostrzeżemy obrazy van Gogha, lub sceny bardzo blisko do nich nawiązujące. Dzięki twórcom możemy oglądać dzieło oryginalne i wzruszające. Być może zakiełkuje w naszych umysłach również myśl, że ktoś, kto wydaje się dziwny, inny, wyróżniający się z otoczenia, może wrażliwszy, jest normalny, tak jak my i całe nasze otoczenie.

Film oglądałam podczas 42 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Na zachętę trailer:

Tytuł: Twój Vincent / Loving Vincent, 2017
Scenariusz i reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Zdjęcia: Tristan Oliver
Muzyka: Clint Mansell
Obsada:
Douglas Booth jako Armand Roulin
Robert Gulaczyk jako Robert Gulaczyk Vincent Van Gogh
Eleanor Tomlinson jako Adeline Ravoux
Jerome Flynn jako Dr Gachet
Saoirse Ronan jako Margaret Gachet
Chris O’Dowd jako Listonosz Joseph Roulin
John Sessions jako Pere Tanguy
Aidan Turner jako Rybak
Helen McCrory jako Louise Chevalier

Dodaj komentarz