Cudza maska – Aleksandra Marinina

Aleksandra Marinina - Cudza maska (okładka)
Aleksandra Marinina – Cudza maska (okładka)

Kto zamordował młodego, utalentowanego pisarza? Jaką tajemnicę skrywa deputowany? Czy więzień, który uparcie nie przyznaje się do winy, faktycznie jest niewinny? Sprawy te toczą się równolegle, pojawiają się nowe, ich ilość powoduje, że akcja wydaje się rozproszona i powolna. Niebawem jednak przyspiesza i wszystko staje się jasne i logiczne.

Anastazja Kamieńska ma styczność ze wszystkimi przestępstwami, jakie badane są na Pietrowce. Tym razem jest osobą, która łączy różne wątki, czasem bezpośrednio bierze udział w śledztwie, czasem je tylko analizuje i konsultuje.

Marinina przekazuje czytelnikowi drobne wskazówki, na podstawie których można stopniowo domyślać się pewnych rozwiązań. Pomysł jest ciekawy, a nawet zaskakujący, jednak dla mnie ta część przygód Kamieńskiej jest świetna, przede wszystkim, ze względu na warstwę obyczajową. Charakterystyczne i różnorodne postaci, okres przedwyborczy i same wybory, wreszcie opis działania komendy milicji w Moskwie, stosunki między milicjantami, a nawet problemy jakie nękają organa ścigania, są w tej powieści równie ważne, jak sama intryga. A Marinina jest dobrą obserwatorką. Jej postaci żyją, i Moskwa tętni życiem.

Jednym z bohaterów, detektywem, który prowadzi śledztwo na zlecenie, jest Władysław Stasow, znany mi już z powieści Czarna lista. Ten emerytowany milicjant okazuje się dobrym znajomym Nastii.

Roch Siemianowski jako lektor kolejny raz się sprawdza. Jego interpretacja mocno angażuje, pozwala skupić się na lekturze, a resztki rosyjskiej składni przeniesione przez tłumaczkę nie pozwalają zapomnieć, że akcja toczy się w Rosji.

Biblioteka akustyczna, 2013
Forma wydania: audiobook
Liczba stron (papier): 480
Moja ocena: 5/6

Dodaj komentarz