Fatum – Piotr Rowicki

Piotr Rowicki - Fatum
Fatum – Piotr Rowicki (okładka)

Fatum to zbiór opowiadań kryminalnych, których akcja toczy się w siedemnastowiecznym Gdańsku. Ich bohaterami są bardzo różni ludzie – kupcy, dzieci, przestępcy, marynarze, hycle, ale pojawia się i król i Heweliusz. Każde opowiadanie zawiera zagadkę związaną ze zbrodnią – jakąś niewyjaśnioną śmierć, jakieś tajemnicze wydarzenie – a jej rozwiązanie najczęściej okazuje się niespodziewane. Opowieści zaprawione są czarnym humorem, a ich bohaterowie opisani są prosto lecz malowniczo.

Wydaje się, że opowiadania nie są napisane po to aby zadziwiać. Zbrodnie popełniają najczęściej ludzie nieskomplikowani, mający proste motywy. Ich losy składają się na historie czasem absurdalne, los płata im figla w najmniej spodziewanym momencie stawiając w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Życiem bohaterów kieruje fatum sprawiając czasem, że znajdują się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej godzinie. Splot zdarzeń może mieć wówczas dla nich przykre następstwa.

Przez pryzmat tych historii widać zwykłych mieszkańców, pokazanych może trochę w uproszczeniu i czasem w krzywym zwierciadle, ale jednak są to zwyczajni ludzie. Ich codzienność, problemy, warunki w jakich mieszkają i niepowtarzalny klimat siedemnastowiecznego gdańska odmalowany jest jakby od niechcenia i z dystansem.

Wydawnictwo Oficynka, 2011
Liczba stron (papier): 240
Forma wydania: ebook
Moja ocena: 4,5/6

Dodaj komentarz