Alice jest przekonana, że od jakiegoś czasu przechodzi menopauzę, tym przynajmniej tłumaczy znikające przedmioty i ukrywające się w głowie słowa. Kiedy jednak traci orientację w dobrze sobie znanym terenie, postanawia iść do lekarza. Po badaniach i konsultacjach okazuje się, że zdiagnozowano u niej chorobę Alzheimera o wczesnym początku. Dla osoby, która pracuje mózgiem to wielki cios. Jest kobietą wykształconą, psychologiem, i wie, jakie są następstwa tej choroby, a czego nie wie, to się dowiaduje. Idzie nawet do szpitala, gdzie na oddziale neurologicznym styka się bezpośrednio z chorymi.
Lisa Genova poświęciła wiele starań, aby jej bohaterka była wiarygodna. Kontaktowała się z organizacjami i stowarzyszeniami opiekunów osób z chorobą Alzheimera, lekarzami, ale także samymi chorymi. Powstał z tego obraz postępującej choroby niszczącej mózg, którą obserwujemy z punktu widzenia pacjenta. Obserwujemy także reakcje jej rodziny, znajomych bliższych i dalszych, ale także to jak sama Alice radzi sobie z kolejnymi objawami choroby i jak zmienia się jej podejście do życia. Lisa Genova bardzo subtelnie zaznacza problemy moralne. Nie ma tu moralizatorstwa, rozczulania się, są natomiast konkretne sytuacje, zmiany i rozterki jakie kolejni bohaterowie przeżywają.
Zawsze jednak znajdzie się łyżka dziegciu. Tym razem to tzw. lokowanie produktu, bo nie wyobrażam sobie, żeby taka częstotliwość powtarzania marki pewnego urządzenia pojawiła się przypadkiem. Samo zjawisko potrafię zrozumieć, natomiast częstotliwość pojawiania się tej nazwy była zbyt duża. Niech Was to jednak nie zrazi, ponieważ tę książkę warto przeczytać niezależnie od tego w czym Alice robi notatki.
Wydawnictwo Papierowy Księżyc, 2011 Tłumaczenie: Łukasz Dunajski Liczba stron: 365 Forma wydania: papierowa Moja ocena 5/6