Saturn – Jacek Dehnel

Saturn - Jacek Dehnel (okładka)
Saturn – Jacek Dehnel (okładka)

Jacek Dehnel tym razem na bohatera swojej powieści wybrał Francisco Goyę. Jego postać zarysowana została za pomocą monologów trzech męskich członków rodziny Goya: Francisca, Javiera i Mariano. Mężczyźni w swoich przemyśleniach nakreślają relacje jakie panowały między nimi, nie stronią również od komentarzy do aktualnych wydarzeń oraz oceny poszczególnych postaci i ich sytuacji.

Znamy Francisco Goyę jako malarza, autora obrazów tworzonych na zamówienie arystokracji hiszpańskiej, jednak jakim był mężem i ojcem? Jacek Dehnel, opierając się na badaniach ostatnich lat, pokazał jak mogły wyglądać rodzinne zależności Goy’ów.

Z opowieści wyłania się obraz rodziny będącej pod ogromnym wpływem nestora rodu, człowieka energicznego, przepełnionego chęcią konsumowania życia, realizującego swoje zachcianki często kosztem członków rodziny. Przy tak energicznym, władczym, goniącym za cielesnymi uciechami mistrzem nie nadąża wrażliwy syn, natomiast podziwia swego dziadka wnuk Mariano. Obaj jednak potrafią zrobić użytek ze schedy po nim.

Wszystko układa się w obraz rodziny, którą dziś nazwalibyśmy dysfunkcyjną, z ojcem tyranem, który doprowadza do załamania swojego syna, który bałamuci synową, a pośrednio przyczynia się do podtruwania całej rodziny. To obraz rodzinnej tragedii, która trwała wiele lat.

Pełen tytuł – Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya – nawiązuje do jednego z obrazów Goi. Jest pewną alegorią przedstawiającą żywiołowy, egoistyczny charakter Francisca, który cieniem kładzie się na rodzinie malarza. Jego ambicja, aby pozostawić po sobie następcę, prowadzi do zdominowania i zniechęcenia jedynego syna.

Dehnel pisząc tę książkę, wykorzystał odkrycia ostatnich lat związane z życiem Goi i jego twórczością. Niektóre fakty mogą zadziwić kogoś, kto poznał jego biografię ze starszych publikacji.

Po przeczytaniu (lub przesłuchaniu) książki wielki malarz stanie się dla Was zwykłym człowiekiem z wadami, zaletami i talentem, który prawdopodobnie nie rozumiał, że realizując swoje artystyczne ambicje krzywdzi i niszczy swoją rodzinę.

W wersji akustycznej w postaci trzech Goy’ów wcielają się: Leszek Filipowicz, Roch Siemianowski i Janusz Zadura. Ich interpretacje dają bohaterom nowy wymiar, podkreślają cechy, dzięki którym stają się odrębnymi i różnymi od siebie osobowościami. Lektorzy są na pewno sporym atutem tego wydania.

Wydawca: Biblioteka Akustyczna, 2011
Forma wydania: audiobook
Lektor: Leszek Filipowicz, Roch Siemianowski, Janusz Zadura
Liczba stron (papier): 272
Moja ocena: 5/6

Dodaj komentarz