Mija rok od czasu, kiedy stwierdziliśmy, że chcemy okres świąteczny spędzić inaczej niż zwykle. Szukaliśmy miejsca, gdzie w tym czasie można jakoś funkcjonować, a przede wszystkim pozwiedzać i nacieszyć się pięknymi widokami. Wybór padł na Pragę, bo blisko i ładnie.
Zwiedzanie zaczęliśmy od Józefowa, dawnej dzielnicy żydowskiej. Pozostały po niej synagogi, reszta została zniszczona i wybudowano w tym miejscu nowoczesną na owe czasy dzielnicę. Kamienice z początku XX wieku są pięknie odrestaurowane. Reprezentują style historyzujące, secesję i modernizm. Tworzą one zwartą przestrzeń, całe ciągi kamienic z tego okresu, których w Gdańsku jest tak niewiele.
Synagoga Pinkasova, pierwsza na naszej trasie, wybudowana została w 1535 roku. Po remoncie w latach 90 umieszczono na jej ścianach nazwiska Żydów zamordowanych w obozach koncentracyjnych.
Za synagogą rozpościera się najstarszy żydowski cmentarz, jego początki sięgają XV w. Najstarsza macewa pochodzi z 1439 roku, a kolejnych zmarłych chowano piętrowo bez naruszania starszych grobów.
Fragmenty najstarszych macew (poniżej) Grób Mordechaja Maisela (poniżej). Grób Jehudy ben Becalela (poniżej) zwanego rabbim Löw, któremu przypisuje się stworzenie Golema. Z tyłu widoczne są Synagoga Klausowa i Sala obrzędowa. W neoromańskim budynku poniżej mieściła się sala obrzędowa żydowskiego bractwa pogrzebowego z początku XX wieku, gdzie przygotowano ekspozycje o tradycjach i zwyczajach żydowskich.Synagoga Klausova z 1689 roku – wnętrze (poniżej). Nazwa synagogi nie pochodzi od nazwiska ale od słowa klaus, czyli mały budynek gminny.
Synagoga Staronova – najstarsza, najbardziej klimatyczna i ciągle czynna. Wybudowana w 1270 roku.
Synagoga hiszpańska z 1868 roku – najbardziej fotogeniczna. Oprócz synagog warto przyjrzeć się okolicy. Wybudowane w stylach charakterystycznych dla początku XX wieku kamienice, odnowione, przyciągają wzrok.
Pomnik Franza Kafki
W historycznym centrum Pragi chodniki z kostki to zjawisko częste. Józefów to dzielnica piękna i droga. Tu natknąć się można na najdroższe sklepy i restauracje oraz najbardziej zróżnicowanych językowo turystów.
Informacje o synagogach pochodzą z przewodnika Praga miasto magiczne – spacerownik historyczny Marka Pernala. Znajdziecie ich tam więcej, nie chciałam przepisywać przewodnika, chciałam pokazać Pragę taką, jaką widziałam.
CDN