Seks dla opornych – spektakl Krystyny Jandy

Seks dla opornych (plakat)
Seks dla opornych (plakat)

Barbarze i Karolowi potrzebna jest pomoc. Ich związek po latach stał się nudny, a oni nie czują już więzi i fascynacji, są razem z przyzwyczajenia i siłą rozpędu. Łączy ich dom, dzieci, znajomi, ale czy coś więcej? Czują się niekomfortowo w swoim małżeństwie. Barbara od razu to oznajmia.  Wiele o tym myślała i szukała rozwiązania. To jej pomysł, żeby wyjechać do hotelu i, z dala od codziennych trosk, spróbować znaleźć złoty środek, skupić się tylko na naprawie małżeństwa. Karol poczucie klęski dusi gdzieś w sobie, ale w końcu i on przyznaje, że gdzieś po drodze się pogubili.

Seks dla opornych to książka z gatunku poradników, które mają pomóc w danej dziedzinie życia. Kiedy małżonkowie wertują kartki, okazuje się on zupełnie nieadekwatny, ale  próby wykonywania zadań zgodnie ze wskazówkami ułatwiają małżonkom dostrzec problem, w trakcie dyskusji wymykają się obojgu wzajemne pretensje, zadawnione rany i wzajemne oskarżenia.

Spektakl opowiada o trudnych sprawach. O bliskości w związku po latach, rutynie, wzajemnych pretensjach, wypaleniu, poczuciu wyobcowania i obojętności. Jest to wszystko podane jednak lekko i z humorem. Dyskusje bohaterów wieńczą salwy śmiechu widowni, śmiech jednak wychodzi ze ściśniętego wzruszeniem gardła. Problemy, jakie mają Barbara i Karol to doświadczenia wielu związków. Wiele kobiet zmagać się musi z rozterkami Barbary i wielu mężczyzn mogłoby podać sobie ręce z Karolem.

Seks dla opornych według sztuki Michele Riml jest szczególną gratką dla widzów, ponieważ spotkali się w tym przedsięwzięciu twórcy uznani, z dużym i cenionym dorobkiem artystycznym. Dotyczy to zarówno Krystyny Jandy – aktorki i reżyserki znanej z wielu sztuk i filmów, jak i aktorów – Doroty Kolak i Mirosława Baki. Mogliśmy ich oglądać wcześniej w wielu przedstawieniach, gdzie wywoływali u widzów silne emocje i wzruszenia. Bardzo wszystkim polecam Seks dla opornych i nie mogę się już doczekać Raju dla opornych. Na poniższym filmie obejrzycie fragmenty sztuki i wywiady z twórcami.

Przekład: Hanna Szczerkowska
Reżyseria: Krystyna Janda
Scenografia: Maciej Maria Putowski
Kostiumy: Małgorzata Domańska
Asystent scenografa: Małgorzata Domańska
Światło: Adam Czaplicki, Adam Kłosiński
Producent wykonawczy: Ewa Ratkowska
Obsada:
Dorota Kolak jako Barbara
Mirosław Baka jako Karol

Dodaj komentarz