Gdański Teatr Szekspirowski

Gdański Teatr Szekspirowski
Gdański Teatr Szekspirowski

Ostatnia wizyta w Teatrze Szekspirowskim przy okazji przedstawienia pod tytułem Remus skłoniła mnie do przyjrzenia się te budowli za dnia.

IMG_5522To budynek nowoczesny, zaprojektowany tak, aby kojarzył się z historycznym centrum miasta. Przywodzi na myśl uproszczoną panoramę Gdańska, albo rzucany przez nią cień. Zakamarki i detale skłaniają do zwiedzania. Wszystko jest tu ponure i surowe. Przpomina kadry z filmu Equilibrium.

IMG_5523 IMG_5525 IMG_5526Na zewnątrz surowy i monumentalny, w środku jasny i pogodny. Pachnie drewnem i świeżością. Fotele utrzymane są w tej samej kolorystyce.

20141213_175216Na tym się niestety kończą dobre wieści. Chcąc obejrzeć budynek z pewnej odległości napotykamy problemy.

IMG_5527Od strony Głównego Miasta jest to możliwe tylko w pewnym stopniu ze względy na bliskość murów i zabudowań, zaś po drugiej stronie zaraz za budynkim przebiega szeroka, ruchliwa ulica z wiaduktem. Oto co widać, kiedy chciemy stamtąd spojrzeć na świeżo oddany do użytku nowoczesny budynek – dumę miasta:

IMG_5528 IMG_5530

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wymaga przestrzeni i perspektywy, abyśmy mogli docenić jego walory. Powinno być możliwe swobodne spoglądanie na niego, tak, aby był on widoczny na tle murów z dominującą wieżą kościoła Mariackiego. Niestety jest to niemożliwe. Widok przesłania nam wiadukt, będący częścią ruchliwego szlaku komunikacyjnego, a i przejeżdżające samochody nie ułatwiają zadania.

IMG_5535Ulica Podwale Przedmiejskie o której mowa dzieli historyczną część Gdańska niemal na pół. Jest to doskonale widoczne na planie miasta.

Plan centrum Gdańska
Plan centrum Gdańska

Jestem pewna, że można było zaleźć lepsze rozwiązanie komunikacyjne w kierunku Elbląga. Z jakiegoś powodu jednak powstała ta nieszczęsna droga i każda inwestycja budowlana w jej sąsiedztwie będzie w jakiś sposób skażona jej brzydotą.

20141104_171913

Dodaj komentarz