Spacer po terenach Stoczni Gdańskiej zorganizował Projekt Gdańsk już prawie dwa lata temu (stan na lipiec 2012 r.). Mogliśmy poruszać się po określonym obszarze. Kiedy zbliżaliśmy się do jego granicy, znikąd pojawiał się oburzony stróż. Ale nie wszędzie udało się nas upilnować.
Przemysłowy krajobraz przytłacza i przygnębia. Opuszczone, niszczejące budynki, wszechobecne instalacje, zaniedbanie. Cały ten teren sprawia wrazenie, jakby zostawiono go w oczekiwaniu na decyzje co dalej, a następnie na inwestora. Zresztą sami zobaczcie.
Subiektywna Linia Autobusowa funkcjonuje w sezonie wakacyjnym. Subiektywna Linia Autobusowa to projekt, w którym dawni pracownicy Stoczni Gdańskiej oprowadzają po swoim miejscu pracy, jego gospodarczej, politycznej a przede wszystkim osobistej, subiektywnej historii. Za każdym razem 33 pasażerów rusza w podróż spod bramy historycznej znajdującej się przy Pomniku Poległych Stoczniowców na słynnym, potocznie nazywanym, Placu Trzech Krzyży, zabytkowym autobusem „ogórkiem” – Jelczem RTO. Trwająca ok. 90 minut wycieczka po Stoczni, biegnie trasą na której znajduje się kilka wybranych ważnych miejsc związanych z historią Solidarności i Stoczni. Miejsc i wydarzeń wybranych wspólnie zarówno przez zwiedzających, jak i ,,przewodnika”, który w tym dniu prowadzi wycieczkę. Autobus zatrzymuje się m.in. przy dawnym warsztacie pracy Lecha Wałęsy, umożliwiając jego zwiedzanie, murze przez który przeskoczył Lech Wałęsa, pochylniach, Stoczni Cesarskiej, dawnej Sali BHP (miejscu podpisania „porozumień sierpniowych”), Hali U-bootów, dawnym budynku Dyrekcji Stoczni oraz umożliwia podczas trwania wycieczki odwiedzenie dwóch wystaw sztuki współczesnej realizowanych przez Instytut Sztuki Wyspa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych ALTERNATIVA (…).
Z każdego miejsca widoczne są dżwigi:
Na terenie stoczni kwitnie graffiti :).
Budynek widozny na zdjciach poniżej miał być niedługo rozebrany. Udało nam się wejść do środka.