Wrzeszcz, dziś dzielnica Gdańska, obchodzi w tym roku rocznicę 750-lecia, ale nie istnienia, tylko pojawienia się pierwszej wzmianki w źródłach pisanych. Z tej okazji Stowarzyszenie Kultury Miejskiej przygotowało spacer uliczkami Wrzeszcza. Naszymi przewodnikami byli: Jakub Szczepański, Katarzyna Szczepańska, Lidia Makowska. Poniżej wklejam skan ulotki, którą otrzymaliśmy. Jest tam sporo informacji, które mogą Was zainteresować. Wspomnę tylko, że zdjęcie w górnej części pierwszej strony po prawej przedstawia miejsce, gdzie dziś stoi CH Manhattan przy którym się spotykamy i gdzie słuchamy pierwszej części wykładu. Centrum powstało na miejscu dawnego Manhattanu – targowiska, więc funkcja handlowa pozostała, zmieniła się forma.
Z miejsca naszego spotkania widać Olimp – do niedawna najwyższy budynek Wrzeszcza oraz skrzyżowanie Jaśkowej Doliny z Grunwaldzką. Przestrzeń pomiędzy tymi punktami była głównym placem dawnego Wrzeszcza. Olimp zbudowany został przy rozwidleniu Grunwaldzkiej i Partyzantów, które to trakty istnieją przynajmniej od średniowiecza. Po drugiej stronie placu istniało bajorko, w którym pojono konie. Potok, który płynął Jaśkową Doliną zastał skanalizowany a zamiast jeziorka wybudowano fontanę, która istnieje do dziś.
Na zdjęciu poniżej w oddali widoczny jest Olimp, na pierwszym planie nowe Centrum Biurowe Neptun, które wraz z Galerią Bałtycką przenosi centrum handlu i usług z Wrzeszcza w kierunku Strzyży.
Za Manhattanem widoczne jest nowe osiedle – Quattro Towers.
I to wszystko o nowinkach. Teraz cofniemy się w czasie. Spod Manhattanu idziemy Jaśkową Doliną, a następnie skręcamy w Matejki i Wassowskiego. Najpierw mijamy fontannę, o której wspominałam.
Jest i mural. W tym wypadku reklama usług renowacji antyków.
Kościół garnizonowy św. Apostołów Piotra i Pawła funkcjonował pierwotnie jako kościół ewangelicki.
Jeśli macie ochotę obejrzeć więcej zdjęć kościoła z zewnątrz oraz z wewnatrz, to Parafia udostępnia je na swojej stronie.
Fontanna przy garażu zdobiła kiedyś piękny ogród.
Balkony inspirowane Dalekim Wschodem:
Wkraczamy na teren, z którego wchodziło się do Parku Jaśkowej Doliny.
Mamy tu i takie cudeńka. Nic nie mam do firmy, chodzi o zabudowania.
Zabytkowy mur oporowy służy jako wiata śmietnikowa.
Instytut Kultury Miejskiej chce zadbać o wygodę mieszkańców Wrzeszcza oraz uchronić historię Jaśkowej Doliny od zapomnienia. Zgłoszone zostały projekty obywatelskie, oszacowane na różne kwoty i dotyczące różnych spraw związanych z Wrzeszczem. Śledźcie je i popierajcie te, które uważacie za ważne. Informacje o Budżecie Obywatelskim publikowane są na stronie gdanskpl.