Bella i Sebastian

Bella i Sebastian (plakat)
Bella i Sebastian (plakat)

W położonej w Alpach małej, francuskiej wiosce mieszka chłopiec o imieniu Sebastian. Nie ma przyjaciół w swoim wieku. Żyje w świecie dorosłych, którego nie rozumie, a dorośli nie ułatwiają mu tego. Mieszka z dziadkiem, dla którego lekarstwem na wszystko jest bimber i z Andżeliną, która zajmuje się domem i piekarnią, ale marzy o tym, żeby walczyć z hitlerowcami.

W górach, gdzie dziadek wypasa owce, grasuje bestia, która je zabija. W okolicy wielu ludzi widziało jej ślady, ale nikt nie widział jej samej. W końcu to Sebastian spotyka Bestię, tak samo samotną jak on. Po krótkim okresie nieufości zaprzyjaźniają się, ale obława trwa.

W tle tych ważnych dla chłopca wydarzeń toczy się wojna. Z wioski przez góry transportowani są Żydzi do Szwajcarii. Oddział żołnieży niemieckich ma odkryć i zniszczyć siatkę przemytników. Andżelina, a potem również Sebastian wplątują się w tę historię wraz z Bestią, która okazuje się nie taka zła jak sądzą mieszkańcy wioski, i nie taka brzydka jak się na początku wydaje, skoro otrzyma imię Bella.

Sebastian jest pogodnym ale zagubionym chłopcem. Nie zna swojej historii, albo raczej zna przedstawioną na jego użytek wersję dorosłych. Dziadek kocha go i stara się mu pomóc na swój sposób, ale jest starym, twardym góralem, a chłopcu brakuje matki. Dopiero przyjaźń z Bellą daje mu prawdziwe poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa.

Przyjaźń między chłopcem i psem jest tylko jednym z wielu poruszonych tematów. Jednym z nich jest też zachowanie równowagi w przygodzie, współpraca i przyjaźń z innymi ludźmi, a także to, że nikt nie rodzi się dobry ani zły, tylko się takim staje, kiedy spotyka dobrych lub złych ludzi. To także opowieść o odpowiedzialności i radzeniu sobie w trudnych chwilach.

Bella i Sebastian to piękny film także pod względem obrazu. Akcję uzupełniają zdjęcia gór – radosne letnie i surowe zimowe. Sebastian wędruje ścieżkami górskimi, podgląda zwierzęta, wygrzewa się w słońcu i kąpie w strumieniu. Kamera towarzyszy mu rejestrując te chwile dla nas.

Tytuł: Bella i Sebastian / Belle et Sébastien, 2014
Reżyseria: Nicolas Vanier
Scenariusz: Nicolas Vanier, Juliette Sales, Fabien Suarez
Muzyka: Armand Amar
Zdjęcia: Eric Guichard
Obsada:
Félix Bossuet jako Sébastian
Tchéky Karyo jako César
Margaux Châtelier jako Angélina
Dimitri Storoge jako Doktor Guillaume
Andreas Pietschmann jako porucznik Peter
Urbain Cancelier jako Burmistrz
Gatunek: familijny, przygodowy
Moja ocena: 5/6

Dodaj komentarz