Bogowie – biografia Zbigniewa Religi

Bogowie (plakat)
Bogowie (plakat)

Film Bogowie reklamowany jest jako biografia znanego kardiochirurga, obejmuje on jednak tylko fragment jego życia. Film opowiada o Relidze w czasie kiedy walczył on o rozpoczęcie programu przeszczepów serca i przedstawia całą drogę do urzeczywistnienia tych planów.

Zbigniew Religa przedstawiony w tym filmie jest człowiekiem impulsywnym, żeby nie powiedzieć narwanym. Bardzo żywiołowo reaguje na wszelkie problemy, a swoje frustracje topi w alkoholu i otula mgłą dymu tytoniowego. Zresztą pali tam prawie każdy lekarz. Uczestnicy wszelkich spotkań, oficjalnych czy nieoficjalnych, są ledwo widoczni zza kłębów dymu tytoniowego.

Religa po powrocie ze Stanów nie miał łatwego życia. Napompowany wiedzą i poczuciem, że jak się chce, to się da, trafia do układu, gdzie młodzi nie mogą, a starzy się boją. Wszelkie próby przeforsowania programu przeszczepów serca są gaszone w zarodku. W końcu pojawia się propozycja objęcia własnej kliniki, ale to też spore wyzwanie.

Aby doprowadzić do pierwszej wymarzonej operacji Religa musi pokonać wiele trudności. Niewykończona klinika i kłody rzucane pod nogi przez tzw. kolegów po fachu, bo w Polsce to się nawet klęski zazdrości, to problemy ważne, ale nie najważniejsze. Największy problem, z którym musiał się zmierzyć to przekonanie o świętości i szczególnym znaczeniu organu, który chciał przenosić z ciała do ciała. W świadomości ludzi to tam kryją się uczucia i osobowość. W trakcie rozmów z rodzinami dawców i biorców padają pytania o te sprawy i Religa oraz jego współpracownicy cierpliwie tłumaczą i przekonują.

Współpracownikami Religi w nowej klinice są tacy sami outsiderzy jak on – wykształceni za granicą kardiochirurdzy, którzy poza współpracą z nim nie widzą szansy dla rozwoju transplantologii w realiach PRL-owskich. Ale, jak powiedział Marian Zembala w rozmowie z Andrzejem Bochenkiem, łatwiejszy był jego powrót niż przewożenie polskich dzieci za granicę.

Zespół lekarzy i pielęgniarek w trudnych, surowych warunkach (dosłownie, bo szpital był niemal w stanie surowym) zgrał się , opracował metody postępowania w przypadku, kiedy pojawi się dawca i pozostało czekać. Pierwsze operacje jednak wcześniej czy później kończyły się zgonem. Religa gorączkowo poszukiwał przyczyny, miotał się, drażniło go, że ma kolejną przeszkodę. Dopiero prof. Jan Moll daje mu wskazówkę, która pozwala mu podejść do problemu inaczej. Religa przestaje się miotać, rozwiązanie przychodzi i pierwsza operacja się udaje.

Cała ta historia opowiedziana jest wzruszająco ale i z humorem. Bohater grany przez Tomasza Kota jest prawdziwy. Twórcy nie dopuścili do wyprodukowania kolejnego pomnika. To opowieść o człowieku z jego zaletami i wadami. Stworzył zespół, który był w stanie przekroczyć granicę, której w Polsce każdy się dotąd obawiał. Zachowywał się czasem jak tyran, ale był kimś dla kogo liczyło się przede wszystkim ludzkie życie i jego współpracownicy to czuli.

Nie zawiedli i inni aktorzy, ci znani i ci mniej znani. Każda rola jest przemyślana, każdy z aktorów gra całym sobą. Niewielki gest, mimika Englerta czy Opani, jedno spojrzenie Zamachowskiego czy Kingi Preis, więcej mają wyrazu i emocji niż widać w niejednym filmie.

Twórcy filmu zadbali o zgodność wystroju wnętrz, realiów, ubiorów, dołożyli starań, żeby widz czuł się jak w latach osiemdziesiątych.

Ciekawostką, a także potwierdzeniem jakości pracy nad filmem była współpraca profesorów Mariana Zembali i Andrzeja Bochenka. Siedzieli oni zresztą na sali podczas posiedzenia Komisji Etyki Lekarskiej.

Poniżej wywiad z twórcami.

Fragment programu MdM z udziałem profesora Religi. Aż dziwnym się wydaje, że ten spokojny starszy pan to taki wulkan energii był, jednak jego córka to potwierdza.

Tytuł: Bogowie, 2014
Reżyseria: Łukasz Palkowski
Scenariusz: Krzysztof Rak
Muzyka: Bartosz Chajdecki
Zdjęcia: Piotr Sobociński Jr
Obsada:
Tomasz Kot jako Zbigniew Religa
Piotr Głowacki jako Marian Zembala
Szymon Piotr Warszawski jako Andrzej Bochenek
Magdalena Czerwińska jako Anna Religa
Rafał Zawierucha jako Romuald Cichoń
Jan Englert jako Profesor Wacław Sitkowski
Władysław Kowalski jako Profesor Jan Moll
Zbigniew Zamachowski jako Stanisław Pasyk
Marian Opania jako Profesor Jan Nielubowicz
Kinga Preis jako Matka Ewki
Ryszard Kotys jako członek Komisji Etyki Lekarskiej
Gatunek: biografia
Moja ocena: 5/6
rating stars 5,5

Dodaj komentarz