Żona astronauty – film Randa Ravicha

Żona astronauty (okładka)
Żona astronauty (okładka)

Spencer Armacost jest astronautą. Wraz z Alexem Streckiem wychodzą w przestrzeń kosmiczną i wtedy dzieje się coś niewyjaśnionego. Baza traci z nimi kontakt na dwie minuty. Kosmonautów nieprzytomnych ściąga na Ziemię, gdzie wykonywane są badania. W zasadzie wszystko jest w porządku. Jednak żony Alexa i Spencera – Natalie i Jillian – obserwują czasem dziwne zachowania mężów. Alex ginie, a Natalie popełnia samobójstwo, czyniąc wcześniej zagadkowe wyznanie.

Po wielkiej fecie na cześć bohaterów Spencer postanawia zmienić pracę. Namawia Jillian do przeniesienia się do Nowego Jorku i tam zostaje specem od konstrukcji samolotów. Czuje się jak ryba w wodzie, podczas gdy Jillian nie radzi sobie w nowym otoczeniu. Dodatkowo kontaktuje się z nią Sherman Reese, były już pracownik NASA.

Komplikacje narastają i nieubłaganie prowadzą do końca, jednak nad całym filmem unosi się duch Dziecka Rosemary Polańskiego. Jill przeżywa podobne koleje losu jak Rosemary, tyle że akcja prowadzona jest w innej konwencji. Tym, co zdecydowanie różni oba filmy, jest to, że w przypadku filmu Polańskiego możemy się niemal do końca zastanawiać, czy bohaterka ma nadszarpnięte nerwy, czy faktycznie trafiła w niezłe towarzystwo, natomiast w przypadku Żony astronauty, niemal od samego powrotu z kosmosu, wiadomo już jak jest. Cała reszta sugestii i zwodów wydaje się w tym momencie niepotrzebna. Widz z niecierpliwością oczekuje zakończenia, bo i tak już wszystko wie, to po co biedna kobieta ma się męczyć.

Ale to wszystko wynika z jakości scenariusza. Jeśli chodzi o grę aktorów nie mam zastrzeżeń. Szczególnie emocje zagrane przez Charlize Theron wydają się wiarygodne. Bardzo pasują do kobiety po leczeniu depresji, która obawia się nawrotu choroby. Gdyby nie ta pewność od początku, jaka jest prawda, również można się zastanawiać, czy to nie jakieś załamanie nerwowe. A tak – nie powiem, że kicha, bo zagrany w końcu nieźle, jednak ogólnie mogło być lepiej.

Tytuł: Żona astronauty / The Austronaut’s Wife, 1999
Reżyseria: Rand Ravich
Scenariusz: Rand Ravich
Muzyka: George S. Clinton
Zdjęcia: Allen Daviau
Obsada:
Johnny Depp jako Spencer Armacost
Charlize Theron jako Jilian Armacost
Joe Morton jako Sherman Reese
Clea DuVall jako Nan
Donna Murphy jako Natalie Streck
Nick Cassavetes jako Alex Streck
Gatunek: dramat, science fiction
Moja ocena: 4/6
rating stars 4,0

Dodaj komentarz