Człowiek przemieniony w wilka – Sergiusz Piasecki

Sergiusz Piasecki - Człowiek przemieniony w wilka (okładka)
Sergiusz Piasecki – Człowiek przemieniony w wilka (okładka)

Józef przyjeżdża do Wilna jako uchodźca z Warszawy. Po drodze przedziera się przez obszary zajęte przez bolszewików, ledwo unika aresztowania i wywiezienia na Syberię. W Wilnie znajduje mieszkanie, legalizuje dokumenty i stara się przetrwać. Obserwuje kolejne zmiany reżimów, bierze udział w konspiracji, przede wszystkim jednak jego obowiązkiem jest przeżyć.

W tych wojennych czasach, kiedy władza zmieniała się co chwilę, Józef przyjął, że musi zachowywać się jak dzikie zwierzę – wilk. Być ostrożnym, trzymać się z daleka od ludzi lekkomyślnych, a jednocześnie wykazać się odwagą, kiedy to jest konieczne. Poświęca czas na utrwalenie legendy i przetrwanie. Kiedy jednak jego organizacja go potrzebuje, jest zawsze gotów.

W powieści autor wykorzystał wątki autobiograficzne. Zapytany przez Janusza Kowalewskiego: Czy słuszne jest wrażenie, jakie odniosłem, że wiele postaci tej książki to osoby autentyczne? Sergiusz Piasecki odpowiedział:

Zastanawiam się, która postać w tej powieści nie jest autentyczna. Są przeważnie lekko „zakonspirowane”. Większość z nich nie żyje. Ale nie chciałbym sprawić komukolwiek przykrości, nawet ich dalszym krewnym, jeślibym podał prawdziwe imiona. A ponieważ w całej powieści będzie kilka postaci zmyślonych (jak również i kilka sytuacji), niech wszystko pozostanie fikcją literacką, opartą na znajomości terenów i akcji. Jestem jednak pewien, że prawie każdy z żyjących jeszcze w Polsce lub na Zachodzie aktorów tej powieści łatwo w niej siebie odnajdzie i może „rozkonspiruje” wiele innych postaci. *

Ten fragment wypowiedzi spowodował, że podeszłam do fabuły powieści z pewnym zaufaniem, jak do pamiętnika. Autor pisze prosto, tak, jakby starał się przekazać wszystko szczerze i zgodnie z prawdą. Przy pomocy Józefa Piasecki opisuje realia okupowanego Wilna z punktu widzenia zwykłego obywatela. Pod postacią innych bohaterów i bohaterek pokazuje różne postawy w obliczu okupacji, od lojalności w stosunku do państwa przez bufonadę i krętactwo, po sprzyjanie kolejnym okupantom.

Człowiek przemieniony w wilka to pierwsza część cyklu Wieża Babel. Cykl niestety nie został ukończony, ale jeszcze jedna część czeka na półce.

*z wywiadu Janusza Kowalewskiego z Sergiuszem Piaseckim, cytowanego w posłowiu.

Wydawnictwo Dolnośląskie, 1990
Forma wydania: papierowa
Liczba stron: 317
Moja ocena: 5/6
rating stars 5,0

6 przemyśleń nt. „Człowiek przemieniony w wilka – Sergiusz Piasecki

  1. O, nie znam tego, a pochlebiałem sobie, że znam prawie wszystko Piaseckiego, czas na jakieś powtórki chyba.

  2. Mam jeszcze drugą część, jak przeczytam to mogę pożyczyć obie. Niestety Wieża Babel pozostała nieukończona, może tytuł zaważył :). Dla mnie ten temat jest szczególnie ciekawy, część mojej rodziny pochodzi z Wilna i po wojnie przyjechali do Polski.

Dodaj komentarz