Facet z grobu obok – Katarina Mazetti

Katarina Mazetti - Facet z grobu obok (okładka)
Katarina Mazetti – Facet z grobu obok (okładka)
Wydawnictwo Czarna Owca, 2014
Liczba stron: 227
Forma wydania: papierowa
Moja ocena: 4/6
rating stars 4,0 
  

Spotykają się na cmentarzu. Oboje przychodzą doglądać grobów swoich bliskich, ona swojego męża, który zginął w wypadku, on rodziców. Ich groby są tak różne jak ich życie. Widują się, ale nie pałają do siebie sympatią do chwili, kiedy przypadkowa sytuacja zmusza ich do przelotnego kontaktu.

Desiree i Ben pochodzą z różnych środowisk, różni ich wychowanie, zainteresowania, sposób spędzania wolnego czasu. Ona – wegetarianka żyjąca ekologicznie w nowoczesnym mieszkaniu, pilnująca aby zasady społecznej równości płci były zachowane, on – rolnik, pracuje od rana do wieczora, marzy o ciepłym obiedzie i czystym mieszkaniu. Jest jednak coś co ich łączy: dobrze się ze sobą czują, i w łóżku i poza nim.

Oboje są narratorami, opowiadają na zmianę. Kiedy się poznają, okazuje się, że mąż Desiree  i życie z nim nie były wcale takie idealne, jak jej się dotąd wydawało, a Bena wyobrażenia o idealnej kobiecie wydają się zabawne. Czy potrafią zrobić coś żeby móc razem być? Czy ona zrezygnuje z życia w mieście i zamieni je na życie na farmie bez opery i oczytanych znajomych? Czy on będzie umiał żyć w mieście? Każde z nich unika tego tematu tak długo, jak tylko to możliwe, kiedyś jednak trzeba stanąć przed tym dylematem.

Katarina Mazetti postawiła swoich bohaterów w trudnej sytuacji. Ich przeszłość, poglądy i warunki życia skrajnie różnią się od siebie. Te różnice są tak skrajne, że czasem wydaje się to aż niewiarygodne i denerwujące. Próbują oni jakoś się w tym odnaleźć, ale nie jest to proste. Na każdym kroku spotykają problemy, które powodują zwątpienie. Autorka znajduje pewną drogę, którą mogą się udać, lecz nie jest to rozwiązanie pod tytułem: wielka miłość pokonała wszystkie przecowności, a potem żyli długo i szczęśliwie. Przedstawia problem różnic między dwojgiem kochających się ludzi i granic poświęcenia swoich pragnień dla możliwości życia z drugą osobą.

Jest to niewątpliwie jedna z tych książek, które czyta się szybko i przyjemnie, dobra jako chwila na oddech między trudniejszymi w odbiorze pozycjami.

Dodaj komentarz