Tajemnica Brokeback Mountain – Annie Proulx

Annie Proulx - Tajemnica Brokeback Mountain (okładka)
Annie Proulx – Tajemnica Brokeback Mountain (okładka)
Dom Wydawniczy REBIS 2006
Forma wydania: papierowa
Liczba stron: 73
Moja ocena: 5/6
rating stars 5,0
 

Ennis del Mar to starszy mężczyzna mieszkający w przyczepie kempingowej. Ranczo, gdzie ostatnio pracował sprzedano i będzie musiał poszukać innej roboty. Ale jego życie miało kiedyś jaśniejsze strony. Kiedy był młodszy pracował dorywczo przy wypasaniu owiec na Brokeback Mountain z Jackiem Twistem. Łatwo doszli do porozumienia, mimo że po raz pierwszy razem pracowali. Wśród dzikiej przyrody, zakiełkowało uczucie – męska szorstka miłość. Wrócili odmienieni. Życie każdego z nich potoczyło się własnym torem, jednak nie raz jeszcze będą się spotykać. Obaj zostają mężami i ojcami, jednak w swoich rodzinach nie są szczęśliwi i ich rodziny nie są szczęśliwe. Jedynie na krótki czas, każdego roku mogą poczuć prawdziwą bliskość i radość.

Annie Proulx pisze tak, jak twardzi chłopcy mówią – oszczędnie i szorstko. To krótkie opowiadanie kryje w sobie więcej emocji niż niejedna gruba księga. Mężczyźni nauczeni homofobii, wychowani prosto i po męsku muszą stawić czoła czemuś, czego nie akceptuje ich otoczenie i oni sami. Muszą znaleźć ujście dla swoich uczuć.

Na podstawie opowiadania został zrealizowany film pod tym samym tytułem w reżyserii Anga Lee. Ang Lee nie tylko nie zgubił w trakcie realizacji nic z atmosfery książki, a nawet wzmocnił przekaz, dodał świetną muzykę i zdjęcia oraz angażując świetnych aktorów. Zapraszam do obejrzenia migawek z filmu do muzyki z albumu Charliego Hadena i Pata Metheny’ego Spiritual z albumu Beyond the Missouri Sky (Short Stories) (albo obejrzyjcie film, jeśli macie możliwość).

Dodaj komentarz