Amatorki – spektakl Eweliny Marciniak

Amatorki (plakat)
Amatorki (plakat)

Przedstawienie Amatorki zostało zrealizowane na podstawie książki Elfride Jelinek pod tym samym tytułem.

Już na początku przedstawienia wiadomo, że nie będzie łatwo. Nasi bohaterowie pląsają po scenie wykonując różne gibkie ruchy, ale dla widza oczywiste jest jedno – życie to gra, w której każda z płci stosuje inne zasady. Kto wygra? I o co ta gra? Każdy z graczy ma inny cel, ale czy go osiągnie?

To opowieść o dwóch parach, ich celach, związkach i przyszłości. Każdy z tych związków jest inny. Paula marzy o wielkiej miłości z pięknym mężczyzną, Brigitta zaś chciałaby wyjść za mąż, aby uwolnić się od pracy w fabryce, której nienawidzi. Jedna zachodzi w ciążę przypadkiem i wbrew sobie, druga pragnie dziecka, aby usidlić Heinza. A panowie? Cóż. Panowie to beztroskie ptaki, którzy będą korzystać z wolności, tak długo, jak się da. Dopiero ciąże ich partnerek i naciski rodziny powodują, że pojawia się ochota do żeniaczki.

Takich par znamy wiele. Książki, filmy, rodznne opowieści dają nam wiele tego typu historii o wielkich nadziejach i wielkim rozczarowaniu. Czy można tego uniknąć? Jak, skoro własna rodzina wtrąca swe dzieci w ten kołowrót? Dzieci powtarzają błędy swoich rodziców, po części przez nich przymuszane, a po części tak edukowane i kierowane.

Mimo że widzowie reagowali śmiechem, kolejne sceny tylko pozornie były zabawne. Przesłanie Amatorek jest bardzo silne i, niestety ,bynajmniej nie optymistyczne. Nasz świat nie jest sprawiedliwy. Mężczyźni przedstawieni zostali jako jednostki, którym wszystko wolno. To ci, którym wolno wyuczyć sobie wolność i szacunek, wszak daje to nauka i zawód, praca to pieniądze, a pieniądze w naszym świecie to wolność. Kobiety uczone są tylko posłuszeństwa wobec mężczyzn. Oni są panami, one mogą zmienić swoje życie tylko dzięki odpowiedniemu mężczyźnie i temu, co uda im się od niego uzyskać. Czy to będzie zmiana na lepsze czy na gorsze – okaże się niedługo po ślubie.

Obie dziewczyny w jakiś sposób sprzedają swoje młode jeszcze ciała i ładne buzie za przyszłość, której nie mogą być pewne. Prawdopodobnie będzie ona wyglądać tak, jak życie rodziców, którzy dla pozoru uśmiechają się do siebie, ale ich codzienność polega na dominacji jednej strony i usługiwaniu drugiej.

Kiedy wpiszecie do wyszukiwarki hasło „amatorki” otrzymacie wśród wyników wiele linków do stron pornograficznych. Tytuł jest więc chyba najlepszym komentarzem.

Aktorzy wykazali się na scenie swobodą, odwagą i refleksem. Wchodzili w interakcje z publicznością, prowokując zabawne sytuacje i ośmieszając bufonadę. Oprócz własnych ról przyjmowali również obowiązki narratora, komentując, często sarkastycznie, koleje losu bohaterów.

Reżyseria: Ewelina Marciniak
Scenografia: Marta Stoces MizBeware
Muzyka: Ala Masskotka Piotr Kubiak
Choreografia: Dominika Knapik Inspicjent,

Obsada
Dorota Androsz jako Brigitte
Piotr Biedroń jako Heinz
Małgorzata Brajner jako Matka
Katarzyna Dałek jako Paula
Piotr Domalewski jako Erich
Krzysztof Matuszewski jako Ojciec
Ala Masskotka

Dodaj komentarz