Posterunek graniczny Jugosławia-Albania

Posterunek graniczny - Rajko Grlić (plakat filmowy)
Posterunek graniczny – Rajko Grlić (plakat filmowy)

Żołnierze posterunku wojskowego przy granicy Jugosławii i Albanii wydają się nieco znudzeni. Ale kiedy ich dowódca znika w pobliskim miasteczku, oni też organizują sobie przyjemnie czas. 

Sytuacja zmienia się, kiedy dowódca zapada na syfilis. Czas leczenia wynosi 3 tygodnie. Na ten okres porucznik ogłasza alarm. Żołnierze otrzymują zakaz opuszczania obozu, poza jednym, który w cywilu jest lekarzem. Tylko on wychodzi poza teren obozu, organizuje leki i załatwia prywatne sprawy porucznika.

Jedną z prywatnych spraw porucznika jest zostawiona bez opieki żona, która zakochuje się w młodym żołnierzu. Młoda, niezadowolona z męża i z życia kobieta liczy, że dzięki nowej miłości odmieni się jej los.

Porucznik w obozie nie ma lekko. Codzienne zastrzyki z penicyliny, rosnące niezadowolenie żołnierzy, zniecierpliwionych ciągłym wypatrywaniem Albańczyków i kopaniem okopów, a na dodatek gotów na wszystko żołnierz, na którego nie działają środki dyscyplinujące. Ma on dość armii i chce się stamtąd wydostać. Wymyśla iście szatańską intrygę.

Wszystkie te sprawy biegną swoim torem, aż w końcu krzyżują się. Jak cięciem miecza, wszystkie problemy rozwiązują się, choć nie tak, jak bohaterowie by sobie życzyli.

Rajko Grlić jest świetnym obserwatorem. Jego film obfituje w zabawne sceny, jednak są to sceny jednocześnie gorzkie, przez które przebijają smutne realia kraju. Akcja filmu toczy się bowiem w roku 1987, kilka lat po śmierci Tito, kiedy na siłę utrzymywana jedność Jugosławii pęka i dochodzą do głosu niesnaski pomiędzy różnymi narodami. Film nie nawiązuje akcją do późniejszej o kilka lat wojny, ale jej zapowiedź wisi w powietrzu. Być może mężczyźni, którzy wspólnie ćwiczyli odpieranie ataku Albańczyków, w niedalekiej przyszłości staną do walki przeciwko sobie.

Tytuł: Posterunek graniczny / Karaula, 2006
Reżyseria: Rajko Grlić
Scenariusz: Rajko Grlić, Ante Tomić
na podstawie powieści Ante Tomića
Muzyka: Sanja Ilić
Zdjęcia: Slobodan Trninić
Obsada:
Toni Gojanović jako Siniša
Sergej Trifunović jako Ljuba Paunović
Emir Hadžihafisbegović jako Porucznik Safet Pašić
Verica Nedeska jako Mirjana
Bogdan Diklić jako Pułkownik Rade Orhideja
Gatunek: dramat, komedia
Moja ocena: 5/6
rating stars 5,0

Dodaj komentarz