Czerwone gardło – Jo Nesbø

Jo Nesbo - Czerwone gardło (okładka)
Jo Nesbo – Czerwone gardło (okładka)

Każdy kraj ma w swojej historii wątki wstydliwe, nierozliczone lub kontrowersyjne. Dla Norwegów takim fragmentem historii jest działalność Quislinga i Nasjonal Samling w czasie wojny i na tym właśnie kawałku historii Nesbø buduje swoją kolejną opowieść.

Harry Hole tym razem nigdzie się z Norwegii nie wybiera. Podczas wizyty prezydenta USA w Oslo, w wyniku przypadkowego splotu wydarzeń, strzela do agenta Secret Service. Niespodziewanie jednak, dla dobra sprawy, jego wyczyn zostaje zinterpretowany jako godna pochwały zapobiegliwość i Harry dostaje awans. Na nowym stanowisku czuje się jednak niepotrzebny i uważa, że otrzymał je w wyniku jakiejś gry politycznej.

Do jego nowych i niezwykle zajmujących obowiązków należy przeglądanie raportów i odsiewanie ziaren od plew. Trafia wówczas na raport w którym pojawia się wzmianka na temat strzelaniny w lesie. Łuski wskazują na rzadki i drogi karabin Märklin. Harry sprawia wrażenie nieporadnego w życiu codziennym alkoholika, jednak jego umysł działa niezawodnie. Kiedy napotyka raport o wykorzystaniu Märklina, budzi to jego zdziwienie i podejrzenie, że jest to początek ważnych i groźnych wydarzeń. Poświęca sprawie całą swoją uwagę i niebawem wkracza w środowisko neonazistów. Czy jednak idzie dobrym tropem?

Fabuła książki jest nieco bardziej pogmatwana niż w przypadku poprzednich tomów przygód Harry’ego. Zarówno tło jak i osobowość bohatera są opisane bardziej drobiazgowo, a nici łączące poszczególne elementy układanki bardziej subtelne. Rozdziały dotyczące współczesnej części zdarzeń opisują jego działania w Norwegii, a te retrospekcyjne dotyczą losów kilku żołnierzy w czasie wojny, pod Leningradem i nieco później. Obie części z czasem łączą się tworząc jedną historię. Fabułę spina klamra zamachów.

Książka trafiła w mój gust czytelniczy trzema cechami: jest fajną, dobrze skonstruowaną układanką kryminalną, ma wiarygodnego psychologicznie bohatera i opowieść o ciekawym fragmencie historii w tle. Część dotycząca wojny opisana jest z punktu widzenia prostych żołnierzy – z okopów i szpitala. Niewiele znajdziecie tu informacji o ogólnej sytuacji na froncie. Raczej dowiecie się jakie były odczucia bohaterów, ich pokręcony stosunek do wroga i pogmatwane dalsze losy. Współczesne Oslo zaś widzimy oczyma policjanta, jest więc mroczne i pełne niebezpieczeństw, a bohaterowie noszą w sobie ślady dawniejszych przeżyć, które niejednokrotnie decydują o ich zachowaniach i poglądach.

Czerwone gardło to trzeci tom przygód Harryego Hole’a (po książkach Człowiek nietoperz i Karaluchy).

Wydawnictwo Dolnośląskie, 2010
Forma wydania: ebook
Liczba stron (papier): 424
Moja ocena: 5/6

Dodaj komentarz