Człowiek nietoperz – Jo Nesbø

Jo Nesbø - Czlowiek nietoperz (okładka)
Jo Nesbø – Czlowiek nietoperz (okładka)
Wydawnictwo Dolnośląskie, 2012
Liczba stron (papier): 344
Forma wydania: e-book
Moja ocena: 4,5/6
rating stars 4,5

 

W Sydney zostaje zgwałcona i zamordowana Norweżka, Inger Holter. Śledztwo trwa w najlepsze, kiedy Harry Hole, norweski policjant, ląduje w Sydney aby wspólnie z australijskimi kolegami rozpracować tę sprawę. Jego przewodnikiem i partnerem zostaje Aborygen – Andrew Kensington. Wspólnie odwiedzają bary i inne podejrzane miejsca, Harry poznaje interesujących obywateli półświatka. Dowiaduje się wiele o życiu w Australii, o polityce tego państwa w związku z Aborygenami, wysłuchuje ciekawych historii, a niektóre z nich wiążą się ze śledztwem. Ciekawostką są wierzenia plemion aborygeńskich.

Książkę można podzielić na dwie części, jeśli chodzi o tempo akcji. Pierwsza część jest spokojna. Harry otrzymuje sporą dawkę informacji, próbuje je sobie wszystkie jakoś ułożyć, ale nie jest to łatwe, kiedy miejsce jest tak różne od rodzimej Norwegii, a bohater w trakcie aklimatyzacji. Przychodzi jednak moment, kiedy akcja rusza z kopyta i często zmienia kierunek. Warto w tej pierwszej części zwrócić uwagę na nawet najmniej znaczące szczegóły, okazuje się bowiem, że czytelnik otrzymuje wiele wskazówek, które pozwolą zidentyfikować sprawcę.

Warstwa psychologiczno-socjologiczna to jest to, co sobie bardzo cenię w skandyawskich kryminałach. Harry nie jest idealny. Popełnia w życiu błędy, ciąży na nim uzależnienie od alkoholu. Jego barwne pijackie wizje wprowadzają element fantastyczny.

Jo Nesbo poprzez akcję i opowieści bohaterów pokazuje nam również fragment życia w Australii, szczególnie ten, który dotyczy imigrantów i Aborygenów.  Bohaterowe mają za sobą przejścia, które zaprowadziły ich często w miejsca, o których wcale nie marzyli.

Harry okazuje się wrażliwy na kobiece wdzięki. W czasie śledztwa poznaje kobietę, dla której traci głowę i której opowiada kawał swojego życia.  Otrzymujemy tu pierwszą porcję informacji o policjancie: opowiada on o swojej młodości, pierwszym związku, o swoim uzależnieniu i jego wpływie na życie policjanta. Możemy go sobie wyobrazić, naszkicować, aby w kolejnych tomach uzupełniać obraz. Człowiek nietoperz to pierwszy tom cyklu z Harrym Hole.

2 przemyślenia nt. „Człowiek nietoperz – Jo Nesbø

Dodaj komentarz