Niech żyje Polska, hura! – tom 2

Antologia - Niech żyje polska, hura - tom 2 (okładka)
Antologia – Niech żyje Polska, hura – tom 2 (okładka)
Wydawnictwo: Fabryka słów, 2006
Liczba stron: 417
Forma wydania: papierowa
Moja ocena: 4,5/6
rating stars 4,5
 

Drugi tom opowiadań pt. Niech żyje Polska, hura!, podobnie jak pierwszy, zawiera dziesięć opowiadań w różny sposób powiązanych z Polską. Opowiadania są różnorodne, zarówno jeśli chodzi o tematykę, jak i konwencję.

Bunt szewców Andrzeja Pilipiuka to opowieść o szewcu z innego świata, który, zmuszony do życia w naszych realiach, porównuje je ze znanym sobie światem. Bohater czyni spostrzeżenia na temat naszego rozwoju gospodarczego i jego wpływu na nas.

Shamballach Artura Szrejtera przenosi nas do Tybetu, gdzie podobno znajduje się Ukryta Dolina. Tam można spełnić swoje życzenia.

Bohaterem opowiadania Cudowny wynalazek pana Bella Tomasza Bochińskiego, jak się możemy domyśleć, jest telefon. Jest to stary aparat, kupiony na targu, który, po podłączeniu i wybraniu numeru, łączy jego nowego właściciela z kimś zupełnie niespodziewanym.

Utulić zło” Katarzyny Urbanowicz opowiada o małej dziewczynce odrzuconej przez współczesnych za inność. Odstaje wyglądem, nie mówi, za to potrafi porozumiewać się snami.

Prawa Ręka Marzenia Piotra Schmidtke to komiks pisany słowem. Bohater jest pogromcą snopijców, aby pomścić swoich rodziców.

Centuriańskie bomby Krzysztofa Kochańskiego to wizja ataku obcych za pomocą broni postarzającej wszystko w jednej chwili. Bohater jednak ma niebywałe szczęście, bo udaje mu się uniknąć losu współtowarzyszy. Próbuje dociec, dlaczego mu się udało.

Joanna Kułakowska opowiadaniem Goście z pokoju obok wprowadza nas w nastrój horroru i dziecięcych strachów. Baliście się ciemności? Tak? I słusznie.

Lustro dla niewidzialnego człowieka Jerzego Rzymowskiego to historia człowieka, który poświęcił swoją wyjątkowość dla pracy. Chcąc ją odzyskać zbiera kawałki luster, aby złożyć swoje odbicie.

Poganiacz Osłów Łukasza Wiśniewskiego jest wizją IV RP, rządzonej z Torunia, granicząej od wschodu z Protektoratem Misyjnym Kościoła Maryjnego. Bohater jest obywatelem IV RP i przekracza granicę jako ekspert, który ma uwolnić sieć po stronie Protektoratu od wirusa, rozprzestrzeniającego się w sposób niekontrolowany. W trakcie pracy okazuje się jednak, że nie wszystko jest takie jak się wydaje. Dobry nie zawsze jest dobry, a zły nie zawsze zły.

Jak ja was […] nienawidzę – Jacka Piekary mocno nawiązuje do ostatnich lat. Akcja toczy się w czasie prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. Bohater nie jest jego zwolennikiem, przeciwnie nienawidzi go i daje temu wyraz będąc mocno pod wpływem. Przebudzenie nie jest miłe. Nie każdy chciałby się znaleźć o świcie w czarnym, plastikowym worku.

Zbiór kończy posłowie Rafała Ziemkiewicza.

Opowiadania są tak różne, że trudno mi je porównywać. Każde ma w sobie coś co czyni je ciekawym, czy to ze względu na treść, przekaz, czy formę. Szczególnie spodobały mi się: Bunt szewców, Cudowny wynalazek pana Bella oraz Poganiacz osłów. Na końcu peletonu umieściłabym Szamballach ze względu na nieprzekonującą fabułę oraz Jak ja was […] nienawidzę z powodu mocnej wymowy politycznej tego utworu.

Dodaj komentarz