Odgłos gromu – Wilbur Smith

Wilbur Smith - Odgłos gromu (okładka)
Wilbur Smith – Odgłos gromu (okładka)

Lata spędzone na polowaniach na słonie pozbawiły Seana Courtney’a orientacji w wydarzeniach politycznych w Natalu i Pretorii. Kiedy wraca z wyprawy dowiaduje się, że wybuchła wojna pomiędzy Anglikami i Burami, a on właśnie znalazł się na wrogim terytorium. Sprzedaje co się da i jedzie na poszukiwanie swojej armii.

Odgłos gromu to  opowieść o wojennych przygodach Seana, o jego rozterkach osobistych, związanych z miłością do niewłaściwej kobiety, synowskich i ojcowskich uczuciach, wreszcie o braterskich animozjach, które kładą się cieniem na losie obu braci – Seana i Garricka.

Smith przedstawia wojnę jako tragedię bratobójczej walki. Anglicy i Burowie tworzą w zasadzie odrębne społeczności, o innej kulturze, religii i zwyczajach. Ich życie zostało jednak splecione przez wieki sąsiedzkiej egzystencji. Wielu, tak jak Seana i Jana Paulusa, łączyły więzy rodzinne. Jednak musieli stanąć przeciwko sobie, a ci, którzy mówią o pojednaniu, uważani są za zdrajców.

Wojny burskie, oprócz sąsiedzkich tragedii, to także masowe zgony w obozach koncentracyjnych. Fakt istnienia obozów i poczucie winy muszą być głęboko zakorzenione w świadomości autora, ponieważ zrobił wyjątek i wygłosił komentarz na temat obozów i bezsensu tej wojny ustami bohaterów, a działania prowadzone przez Brytyjczyków przedstawia jako ciąg nieprzemyślanych decyzji, prowadzących do niepotrzebnych strat.

Postaci, podobnie jak w poprzednich książkach autora, są zwykle z natury dobre, tylko czasem popełniają błędy lub z natury złe. Tym razem autor wprowadził na scenę postać niejednoznaczną, Dirka. To syn Seana z pierwszego małżeństwa. Autor obdarzył go cechami, wykształconymi pewnie w wyniku błędów w wychowaniu, na które również wskazuje, a które wprowadzają zamęt w życie rodzinne Seana. To postać bardzo obiecująca, bardzo różna od pozostałych, jednak autor ku mojemu rozczarowaniu pozbył się go. Mam nadzieję, że pojawi się jako bohater w innej powieści Smitha.

Odgłos gromu to zgrabnie napisana opowieść, gdzie wątki autor bardzo sprawnie połączył, a losy bohaterów opisuje niezwykle interesujący sposób. Podobnie jak inne tomy Sagi Courtney’ów jest to świetna książka jeśli oczekuje się jednocześnie rozrywki, akcji i pewnej dawki historycznych faktów.

Odgłos gromu to bezpośrednia kontynuacja Gdy poluje lew, jednak chronologicznie jest jeszcze pomiędzy nimi Triumf słońca, który tylko nieznacznie wiąże się z bohaterami południa Afryki.

Wydawnictwo A. Kuryłowicz/Albatros, 2007
Forma wydania: papierowa
Liczba stron: 478
Moja ocena: 5/6

Jeden komentarz do “Odgłos gromu – Wilbur Smith

Dodaj komentarz