Sukces w relacjach międzyludzkich – Alex W. Barszczewski

Sukces w relacjach międzyludzkich - Alex Barszczewski (okładka)
Sukces w relacjach międzyludzkich – Alex W. Barszczewski (okładka)
Alex W. Barszczewski, 2013
Liczba stron: 238
Forma wydania: papierowa
Moja ocena: 5/6
rating stars 5,0
  

Pełen tytuł książki to Sukces w relacjach międzyludzkich kluczem do zadowolenia w życiu i powodzenia w biznesie. Autor prezentuje w niej wypracowny przez siebie sposób na zapewnienie sobie dobrego i ciekawego życia. Twierdzi, że aby to osiągnąć, potrzebne są nam zdrowe relacje z wieloma różnymi ludźmi, natomiast z budowaniem tych relacji wiele osób ma problem.

Alex Barszczewski w swojej książce wskazuje nam błędy w naszym postępowaniu, zachowania, które mogą do nas zrazić ciekawych ludzi, podaje ćwiczenia, dzięki którym możemy pracować nad rozpoczynaniem i podtrzymywaniem dobrych relacji. Omawia także aspekt zupełnie przeciwny, zachowania innych osób, które mają na nas zły wpływ, utrudniają nasz rozwój, oraz sposoby jak się od tych osób wyzwolić.

To wszystko brzmi jak opis podręcznika do manipulacji, ale tak nie jest. Alex wielokrotnie podkreśla, że powinniśmy eliminować u siebie szkodliwe zachowania, ale też powinniśmy zachowywać się naturalnie. Pewne zwyczaje przejęliśmy w trakcie procesu wychowania, czy w wyniku obcowania z otoczeniem i jeśli nam one przeszkadzają w lepszym życiu, możemy się ich bez skrupułów pozbyć i zamienić na inne.

A czym są te dobre rady? No cóż, moim zdaniem Alex Barszczewski uczy w swej książce życzliwości. To właściwie nie do pomyślenia, że tego trzeba uczyć, ale tak jest. Wszelkie porady jakie są tu zawarte sprowadzają się do tego, że powinniśmy zauważać drugiego człowieka, szanować go i okazywać mu życzliwe zainteresowanie. Tego samego należy oczekiwać z drugiej strony – wymagać szacunku dla siebie, doceniać życzliwość, ale tępić wścibstwo. Gdybyśmy mieli w sobie tę życzliwość, książka nie byłaby potrzebna.

Dodam jeszcze, że książka napisana jest bardzo przejrzyście. Każde zagadnienie omówione jest dogłębnie w przypisanym do tego rozdziale, bez niepotrzebnych rozwlekłości, a wszelkie wyjaśnienia ściśle dotyczą omawianego problemu. Widać wręcz pedantyczną dbałość o jasność wypowiedzi, o to aby czytelnik jak najlepiej zrozumiał przekaz. Można to interpretować jako dbałość o dobre relacje z czytelnikiem, a więc przykład zastosowania zawartych w treści porad w życiu :).

Alex Barszczewski prowadzi bloga, gdzie możecie dowiedzieć się nieco o jego sposobach na osiągnięcie sukcesu. Jest człowiekiem, który dzieli się swoją wiedzą i pomaga w rozwijaniu się, o ile ktoś wykazuje chęć do nauki i do wprowadzania w życie tych zasad. Czytając bloga macie możliwość również poobserwować, w jaki sposób Alex stosuje wypracowane przez siebie zasady. Autor założył również stronę na potrzeby promocji książki, gdzie możecie dowiedzieć się kto zacz ten Alex, zapoznać się z fragmentem książki, poczytać opinie.

Dodaj komentarz