Żyć w rodzinie i przetrwać – Robin Skynner, John Cleese

Robin Skynner, John Cleese - Żyć w rodzinie i przetrwać (okładka)
Robin Skynner, John Cleese – Żyć w rodzinie i przetrwać (okładka)

Wraz z twórcami książki, Robinem Skynnerem i Johnem Cleese’em, zataczamy pełen krąg w rozwoju jednostki. Zaczynamy wędrówkę od zagadnień związanych z dobieraniem się ludzi w pary, towarzyszymy dziecku w rozwoju od samych narodzin, przez dzieciństwo i wiek młodzieńczy, aż po dorosłość i gotowość do poszukiwania partnera. 

Autorzy poruszają rozmaite tematy związane z kolejnymi etapami rozwoju dziecka oraz ewentualnymi zaburzeniami i ich przyczynami. Pierwszym i ważnym problemem jest sposób dobierania się partnerów. Zdaniem autorów wybieramy sobie partnera z podobnymi problemami z przeszłości, z którymi musieliśmy się borykać. Podobne problemy fundujemy dzieciom, o ile oczywiście nie spostrzeżemy się zawczasu i nie spróbujemy udać się po pomoc, np. do terapeuty. Kiedy dzieci przychodzą na świat, już od ich urodzenia nierozważni rodzice mogą przyczyniać się do powstawania zaburzeń, które dadzą o sobie znać znacznie później. Odniosłam wrażenie, że rodzic w trakcie procesu wychowawczego może popełnić tyle błędów, że w skrajnym wypadku, zakładając, że dziecko nie otrzyna pomocy, wyrośnie z niego jakieś monstrum.

Po przeczytaniu tej książki już nie będę patrzeć z niezrozumieniem na mamusie, które stroją miny do brzdąców w wózkach. One w ten sposób nawiązują z nimi kontakt emocjonalny. Jaśniejsze wydają mi się przyczyny i mechanizmy tworzenia się różnych chorób, zaburzeń o charakterze psychicznym. Zygmunt Freud stworzył podstawy wiedzy o rozwoju osobowości i uczynił psychologię nauką. Późniejsze lata to rozwój tej gałęzi wiedzy, liczne badania, których wynikiem jest to, że dziś w o wiele większym stopniu niż w czasach Freuda możemy zrozumieć jednostki obarczone zaburzeniami wywodzącymi się z okresu niemowlęctwa i dzieciństwa.

Podobno studenci medycyny, kiedy uczą się o poszczególnych chorobach, objawy wszystkich chorób odnajdują u siebie. Ja również, czytając tę książkę, odnajdowałam u siebie zachowania, sugerujące problemy opisane w dyskusji. Gdyby na moje wychowanie miała wpływ tylko rodzina, działanie negatywnych czynników mogłoby być bardziej długotrwałe. Na szczęście są też czynniki pozytywne oraz otoczenie, które również wnosi wkład w rozwój.

Spora część tekstu odnosi się do wieku niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa. Może to zniechęcić osoby, które nie mają dzieci i daleko im do decyzji o ich posiadaniu. Polecam wówczas odnieść te rozważania do siebie. Na podstawie zachowań członków naszej rodziny, opowieści o naszym dzieciństwie, można do pewnych rzeczy dotrzeć. Można również na podstawie obecnych problemów wydedukować, co mogło je spowodować.

Autorzy do stworzenia książki wykorzystali nagrane na taśmach własne rozmowy. Dialogi są ilustrowane komiksowymi rysunkami, świetnie dopasowanymi do tekstu, które i bawią i uczą. Interesujący są również twórcy książki. Robin Skynner – praktykujący od wielu lat psychiatra, oraz John Cleese – postać znana w Wielkiej Brytanii z wielu seriali, jednak najbardziej chyba przyczynił się do jego sławy udział w Latającym Cyrku Monty Pythona.

Wydawnictwo: Jacek Santorski & CO, 1992
Tłumaczenie: Anna Dodziuk
Liczba stron: 366
Forma wydania: papierowa
Moja ocena: 5/6
rating stars 5,0

Dodaj komentarz